Australië, Reisverhalen
Aan kerken geen gebrek in Melbourne
Van de Great Ocean Road naar Melbourne is maar een kleine stap. Een ritje van een uurtje of twee en een half en daar doemen de hoge gebouwen van de grote stad voor ons op. We hadden ons er geen voorstelling van gemaakt. Sydney was tenslotte ook een grote stad en op het eerste gezicht ziet het heel anders. Minder water er omheen. Melbourne mag dan aan een hele grote baai liggen, The Port Philip Bay, maar daar merk je in de stad zelf niet zo veel van. Wel loopt er de The Yarra River die door het stadscentrum kronkelt.
Melbourne is de grootste stad van de staat Victoria en de tweede stad (na Sydney) in Australië. Een kleine 3.4 miljoen inwoners op een 7,7 vierkante kilometer. Vernoemd naar de Engelse staatsman Lord Melbourne die zijn tweede ambtstermijn als Minister President in Groot Brittannië begon. Hij werd geboren in het plaatsje Melbourne in Debyshire. Aangezien de Engelsen het hier op dat moment voor het zeggen hadden was het niet moeilijk om Engelse prominenten te eren door te vernoemen naar een dorp of stad.
Crowded House
Verder is Melbourne bekent om “zijn vier seizoenen in één dag”. Crowded House zong er al over (four seasons in one day) en het klopt. Je kunt ’s ochtends beginnen met storm en regen en de dag echt eindigen met zon en 25 graden. Ook de nachten zijn hier aanzienlijk frisser. De week voordat we aankwamen waren ze hier nog bekogeld met hagelstenen zo groot als pingpong ballen. Dat hebben wij niet meegemaakt; gelukkig. Maar wel storm en regen en mooie dagen met zo’n 25 tot 30 graden.
Skyline Melbourne vanaf The Docklands.
Kikkerlandje
Melbourne is wel een van de grootste multiculturele steden, aangezien hier eenderde van de inwoners ingeschreven staat niet in Australië geboren is. Op de voetgangersbrug tegenover Southbank staan op een glazen wand alle nationaliteiten beschreven die hier in Melbourne wonen. Er leven hier in deze stad en buitenwijken ongeveer 80.000 Nederlanders. Erg opvallend als je bekijkt dat het aantal mensen uit de USA slechts 47.000 is. Dan is ons kleine kikkerlandje toch heel goed vertegenwoordigd hier.
Belangrijkste transportknooppunt: Flinders Station gebouwd in 1908.
Australian Open
Naast Australian Football is Melbourne ook bekend om het cricket. En eens per jaar natuurlijk met de tennis, The Australien Open als één van de vier Grandslam toernooien die er over de wereld gespeeld worden. Er is ook Formule 1, dus aan sport geen gebrek. Op het moment dat wij er zijn wordt er ook nog een soort marathon gelopen (Run for the Kids). Een evenement met zeker 30.000 lopers ( we hebben er één zien lopen met nummer 25693 op de borst) voor de inzameling voor een kinderziekenhuis.
The Melbourne Central shopping centre.
Ook in Melbourne geen gebrek aan winkels. Tjonge jonge, de ene winkelpassage na de andere. Ongelofelijk dat al die winkels hun geld opbrengen. Nee, hier merk je niets van de recessie die er in de wereld speelt. En zeven dagen van de week kun je hier terecht. Het Melbourne Central is wel een heel mooi exemplaar. Een geweldig overdekt complex met veel kledingzaken, luxe maar ook goedkopere varianten.
La Trobe Street met de City Circle Tram en het heuvelachtige beeld van de straten...
City Circle
In Sydney is het openbaar vervoer een geweldige uitkomst om de stad en zijn omgeving te verkennen. Ook in Melbourne mogen we niet klagen. Met ons kaartje van de bus kunnen we ook gebruik maken van trein en tram. Voor diegene die niet zo’n kaartje hebben; de City Circle is gratis. Deze tram rijd rond het winkelgebied in een grote ronde om de stad. En je kan overal op en afstappen.
Maar we hebben ook veel gewandeld. Te voet zie je toch het meeste van de stad en je blik op de oude en moderne gebouwen.
The St. Patricks Cathedral (1858), de moederkerk van het Katholieke Aartsbisdom van Melbourne.
Aan geloof ook geen gebrek. Er zijn hier genoeg oude kerken om te bekijken. Niet dat we van die “overgevoelige gelovigen” zijn, maar vinden het wel mooi om een kerk aan de binnenkant te bezichtigen. Vooral om het “glas in lood” en de bouw van de kerk. En dan te bedenken dat het vroeger allemaal met de hand gemaakt moest worden.
Raamwerk van de St. Paul's Cathedral, de zon.
Minder spannend
Melbourne is een geweldige stad. We zijn er een week en zijn blij dat we het gezien hebben. Onze conclusie is wel; Melbourne minder spannend dan Sydney. Niet dat de stad niet bruisend is. Maar het lijkt wel of Sydney meer te bieden heeft, meer leeft.
The City Circle, het vertrouwde stadsbeeld van Melbourne.